Rower cz. II

Jak uczyć jazdy rowerem?

Jeśli już dobierzemy rower do możliwości ruchowych dziecka to kolejnym krokiem będzie nauka jazdy. Pamiętajmy, że na to trzeba czasu.

Aby zapewnić dziecku prawidłową pozycję na rowerze używajmy ortez, kombinezonów, pasów… Ogólnie sprzętu, którego dziecko używa na co dzień. Nie ściągajmy ortez do jazdy na rowerze. Chyba, że faktycznie dziecko ich nie potrzebuje.

Na rynku dostępne są tzw trenażery rowerowe. Jest to specjalny przyżąd pozwalający zrobić z każdego roweru rower stacjonarny.

W trenażerze tylna rolka stawia opór, wystarczy ją odsunąć od koła i będziemy jeździć w odciążeniu co znacznie ułatwi pedałowanie (można pokusić się o tani trenażer właśnie ze względu na to, że nie musimy używać rolki). Dodatkowo zabieramy inne elementy jak np. kierowanie. Pozwala to skupić się tylko na ruchu pedałowania. Byłby to świetny pomysł dla dzieci z trudnościami w nauce jazdy rowerem jednak nie udało mi się znależć trenażera dla dzieci (mniejsza średnica kół). Mimo to można pokombinować i spróbować dostosować trenażer lub zrobić swój własny.

Domowej roboty rama do roweru (jazda w odciążeniu)

Takie rozwiązanie pozwala uczyć jazdy rowerem krok po kroku w spokojnych warunkach.

Jęśli dziecko nauczy się pedałować kolejnym krokiem będzie przyczepienie kół bocznych i próby jazdy po gładkiej nawierzchni, najpierw tylko do przodu.

Koła boczne powinny być grube i stabilne. Im większy rower tym większe koła.

Jeśli chcemy pracować nad poprawą równowagii i być może nauką jazdy na dwóch kołach warto aby koła boczne miały możliwość lekkiego „rozkręcenia” lub podniesienia do góry. Pozwoli to na wprowadzenie niewielkiego ruchu i będzie stymulować równowagę.

Jeśli dziecko ma problem z ruchem pedałowania i mimo odciążenia nie jest w stanie potem pokonać oporu nawierzchni można wspomóc pedałowanie „sznurkiem”.

Kiedy uda nam się nauczyć malucha pedałowania to już będzie z górki… Skręcanie, kierowanie przyjdzie samo a my tylko musimy zacząć biegać 🙂

Ale pamiętajcie SAFETY FIRST…

 

Inne możliwości

Rowery ręczne – szczególnie dla dzieci z niedowładem kończyn dolnych np. z przepukliną oponowo-rdzeniową

Tandemy




Przyczepy



Pamiętajcie, że istnieje możliwość wypożyczenia niektórych sprzętów, co może być dobrym pomysłem zanim zdecydujecie się na zakup.

 

Na koniec chciałabym przedstawić Wam niesamowitą pracę magisterską napisaną przez Emma Díaz González właśnie na temat technicznego dostosowania rowerów. Być może spodobają się Wam jej pomysły:

http://projekter.aau.dk/projekter/files/198222069/Process_report.pdf

 

Warto wiedzić, że Emma nadal pracuje nad projektem i być może kiedyś będzie on dostępny. Super, że są tacy ludzie.