Buty do ortez – niemożliwe?
„Give a woman (or man 🙂 ) the right shoes, and she (or he 🙂 ) can conquer the world.” – Marilyn Monroe
Dopasowanie butów do ortez często spędza rodzicom sen z powiek. Chcemy żeby można było je łatwo zakładać, żeby nie były za duże, żeby były funkcjonalne (na lato, zimę, na podwórko, do domu i do szkoły lub przedszkola), oczywiście żeby były ładne i podobały się dziecku oraz żeby nie rzucały się w oczy. Ale przede wszystkim żeby ułatwiały chód i wspomagały funkcję ortezy. I jak tu spełnić te wszystkie wymagania? Czy to w ogóle możliwe?
Dopasowanie rozmiaru.
Buty do ortez muszą być większe niż aktualny rozmiar stopy dziecka ale jednocześnie nie mogą być zbyt duże bo będą utrudniały chód i dziecko będzie się o nie potykać.
Przede wszystkim należy wyjąć wkładkę z buta. Orteza wystarczająco zabezpiecza stopę dziecka więc wkładka już nie jest potrzebna a poprzez wyjęcie jej uzyskamy więcej miejsca. Można też wyciąć język w bucie co ułatwi zapinanie rzepów (rzepy są łatwiejsze i szybsze w użyciu niż sznurówki) lub wiązanie sznurówek.
Jeśli but nadal jest zbyt ciasny na szerokość można spróbować go rozciągnąć.
Sposób z lodem może zwiększyć szerokość butów, zwłaszcza w obszarze palców. Potrzebne będą woreczki do przechowywania żywności (takie, które posiadają szczelne zamykanie) oraz dostęp do zamrażalnika. Wypełnij cztery woreczki wodą i szczelnie zamknij. Włóż woreczki do butów: dwa umieść w czubkach butów, a pozostałe w tylnej części butów w taki sposób, by szczelnie wypełniały wewnętrzną powierzchnię. Sprawdź czy na pewno są dobrze dopasowane: jeśli pozostało trochę luzu – uzupełnij woreczki wodą, jeśli nie mieszczą się w butach – odlej nieco. Woda powinna całkowicie i równomiernie wypełnić buty. Wstaw buty do zamrażalnika i pozostaw do całkowitego zamrożenia wody, najlepiej na całą noc. Następnie wyjmij buty z zamrażalnika i ostrożnie usuń z nich woreczki. Taki domowy sposób można powtarzać kilkakrotnie.
Na rynku dostępnych jest też wiele środków pozwalających zmiękczyć i rozciągnąć zbyt ciasne buty. Najwygodniejsze i najprostsze w użyciu są środku w sprayu. Środki te wchodzą w reakcję pod wpływem ciepła, jakie wydaje stopa w trakcie normalnego użytkowania obuwia.
Podeszwa buta.
Ortezy mają za zadanie utrzymać stopę dziecka w jak najlepszej pozycji ale też poprawić ustawienie całych nóg podczas chodu, stania i siedzenia. Żeby dobrze spełniały te funkcję powinniśmy odpowiednio dopasować buty a szczególnie ich podeszwę. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać stosujemy różne rodzaje podeszw i obcasów oraz różne twardości podeszw. W doborze powinien pomóc ortotyk lub fizjoterapeuta pracujący z dzieckiem. Jest to trudne zadanie i bardzo indywidualne, podobnie jak dobór ortez.
W przerobieniu podeszwy w zwykłym bucie może pomóc nam szewc (po dokładnym wyjaśnieniu o co chodzi ewentualnie pokazaniu przykładu) lub ortotyk.
Gotowe buty.
Na rynku dostępne są też gotowe buty do ortez. Łatwe w ubieraniu, specjalnie poszerzone i coraz ładniejsze. Jednak nawet w nich trzeba czasami przerabiać podeszwę żeby spełniała swoją funkcję.
Bardzo ciekawym pomysłem wydaje się propozycja firmy Aurelka – można samodzielnie zaprojektować buty do ortez, także ze zmianami w podeszwie: www.aurelka.pl
Często polecane są także buty PLAY, można je kupić np. tutaj: http://ortezy.freshsite.pl/produkt/Obuwie_PLAY/120#
Na zdjęciach buty PLAY z przerobioną podeszwą.
Także obuwie Keeping Pace jest dostosowane do ortez: http://allard.com.pl/page40.php
Przykłady butów do ortez:
Istnieje możliwość refundacji przez NFZ butów do ortez dla dzieci do lat 18 co 6 miesięcy.
Bardzo fajny wpis, dziwi mnie że brak dyskusji pod artykułem…
Super bo nawet nie wiedzialam ze jest mozliwosc refundacji obuwia ale czy zrefunduja buty jak dziecko posiada jedna orteze
Zrefundują. Oczywiście refundacja jako tako jest na jeden but, ale na drugi też dostaje się zlecenie i częściową refundację.
To będzie jeden bucik zrefundowany.
Czy ocieplane na zimę też można gdzieś kupić? ale chodzi mi o rozm.42