Buty do ortez – niemożliwe?

 

 

 

 

Give a woman (or man 🙂 ) the right shoes, and she (or he 🙂 ) can conquer the world.” – Marilyn Monroe

Dopasowanie butów do ortez często spędza rodzicom sen z powiek. Chcemy żeby można było je łatwo zakładać, żeby nie były za duże, żeby były funkcjonalne (na lato, zimę, na podwórko, do domu i do szkoły lub przedszkola), oczywiście żeby były ładne i podobały się dziecku oraz żeby nie rzucały się w oczy. Ale przede wszystkim żeby ułatwiały chód i wspomagały funkcję ortezy. I jak tu spełnić te wszystkie wymagania? Czy to w ogóle możliwe?

buty2

Dopasowanie rozmiaru.

Buty do ortez muszą być większe niż aktualny rozmiar stopy dziecka ale jednocześnie nie mogą być zbyt duże bo będą utrudniały chód i dziecko będzie się o nie potykać.

Przede wszystkim należy wyjąć wkładkę z buta. Orteza wystarczająco zabezpiecza stopę dziecka więc wkładka już nie jest potrzebna a poprzez wyjęcie jej uzyskamy więcej miejsca. Można też wyciąć język w bucie co ułatwi zapinanie rzepów (rzepy są łatwiejsze i szybsze w użyciu niż sznurówki) lub wiązanie sznurówek.

buty5 buty4 buty3

Jeśli but nadal jest zbyt ciasny na szerokość można spróbować go rozciągnąć.

Sposób z lodem może zwiększyć szerokość butów, zwłaszcza w obszarze palców. Potrzebne będą woreczki do przechowywania żywności (takie, które posiadają szczelne zamykanie) oraz dostęp do zamrażalnika. Wypełnij cztery woreczki wodą i szczelnie zamknij. Włóż woreczki do butów: dwa umieść w czubkach butów, a pozostałe w tylnej części butów w taki sposób, by szczelnie wypełniały wewnętrzną powierzchnię. Sprawdź czy na pewno są dobrze dopasowane: jeśli pozostało trochę luzu – uzupełnij woreczki wodą, jeśli nie mieszczą się w butach – odlej nieco. Woda powinna całkowicie i równomiernie wypełnić buty. Wstaw buty do zamrażalnika i pozostaw do całkowitego zamrożenia wody, najlepiej na całą noc. Następnie wyjmij buty z zamrażalnika i ostrożnie usuń z nich woreczki. Taki domowy sposób można powtarzać kilkakrotnie.

Na rynku dostępnych jest też wiele środków pozwalających zmiękczyć i rozciągnąć zbyt ciasne buty. Najwygodniejsze i najprostsze w użyciu są środku w sprayu. Środki te wchodzą w reakcję pod wpływem ciepła, jakie wydaje stopa w trakcie normalnego użytkowania obuwia.

Podeszwa buta.

Ortezy mają za zadanie utrzymać stopę dziecka w jak najlepszej pozycji ale też poprawić ustawienie całych nóg podczas chodu, stania i siedzenia. Żeby dobrze spełniały te funkcję powinniśmy odpowiednio dopasować buty a szczególnie ich podeszwę. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać stosujemy różne rodzaje podeszw i obcasów oraz różne twardości podeszw. W doborze powinien pomóc ortotyk lub fizjoterapeuta pracujący z dzieckiem. Jest to trudne zadanie i bardzo indywidualne, podobnie jak dobór ortez.

buty6

W przerobieniu podeszwy w zwykłym bucie może pomóc nam szewc (po dokładnym wyjaśnieniu o co chodzi ewentualnie pokazaniu przykładu) lub ortotyk.

buty7 buty9 buty8

Gotowe buty.

Na rynku dostępne są też gotowe buty do ortez. Łatwe w ubieraniu, specjalnie poszerzone i coraz ładniejsze. Jednak nawet w nich trzeba czasami przerabiać podeszwę żeby spełniała swoją funkcję.

Bardzo ciekawym pomysłem wydaje się propozycja firmy Aurelka – można samodzielnie zaprojektować buty do ortez, także ze zmianami w podeszwie: www.aurelka.pl

buty10 buty11 buty12

Często polecane są także buty PLAY, można je kupić np. tutaj: http://ortezy.freshsite.pl/produkt/Obuwie_PLAY/120#

buty13 buty16 buty15 buty14

Na zdjęciach buty PLAY z przerobioną podeszwą.

Także obuwie Keeping Pace jest dostosowane do ortez: http://allard.com.pl/page40.php

buty17

Przykłady butów do ortez:

buty18 buty19 buty20 buty21
buty22 buty23 buty24 buty25

Istnieje możliwość refundacji przez NFZ butów do ortez dla dzieci do lat 18 co 6 miesięcy.