Sławne osoby z MPD

Zupełnie wakacyjny, luźny temat, być może któraś z przedstawionych osób będzie dla kogoś inspiracją.

Moimi faworytkami są Janice Brunstrom i Maysoon Zayid ale każda z tych osób z pewnością jest niesamowita i zasługuje na wielkie brawa. 

 

Patryk Laksa

pacyfista poruszający się w stylu zbliżonym do nordic walking. Od urodzenia zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Wychowany na Łowcach.B i Mumio oraz hawerflokach. W 2008 roku zadebiutował na deskach katowickiego teatru Korez wraz z kabaretem Drzewo A Gada, którego członkiem jest po dziś dzień. Kabaret nauczył go dystansu do siebie samego i świata. Dlatego też dziś nie boi się go nieustannie przesuwać (chodzi o ten dystans). Preferuje mądry żart, jednak gdyby wszystkie chwyty nie były dozwolone, nie było by mowy o dystansie. Miał również okazję zadebiutować na dużym ekranie w filmie pt.”Gejsza” w reżyserii Radosława Markiewicza. Może pochwalić się wyjątkową nie umiejętnością śpiewania. Jest fanem muzyki irlandzkiej, dobrej literatury i Stinga. Mówi o sobie, że jest wiecznym maturzystą, a dlaczego? o tym „face to face”. Swoją przygodę z Stand -upem zaczął na Festiwalu Kazimiernikiejszyn. Na scenie w kazimierskich kamieniołomach.

 
Wiek: 24
Miejsce urodzenia: POLSKA

 RJ Mitte

RJ Mitte ma lekką postać mózgowego porażenia, podobnie jak bohater Walter White Jr., którego gra w serialu „Breaking Bad” i z którego jest najbardziej znany.

Wiek: 27

Miejsce urodzenia: Lafayette, Louisiana, USA

Więcej na:  https://pl.wikipedia.org/wiki/RJ_Mitte

Josh Blue

 Komik Josh Blue ma dość luźne podejście do mózgowego porażenia, traktuje je z „przymrużeniem oka”. Po „Last Comic Standing”, Blue pojawił się na „Mind of Mencia” i „The Ellen Degeneres Show”.

Wiek: 41

Miejsce urodzenia: Kamerun

Więcej na:  https://en.wikipedia.org/wiki/Josh_Blue

Christy Brown

Christy Brown był pisarzem, poetą i malarzem, który urodził się z porażeniem mózgowym. Jego autobiografia „My Left Foot” była podstawą scenariusza nagrodzonego Oscarem filmu, w którym wystąpił Daniel Day-Lewis.

Wiek: 49 (1932-1981)

Miejsce urodzenia: Crumlin, Dublin, Irlandia

Więcej na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Christy_Brown

Anne McDonald

Anne McDonald była pisarką i rzeczniczką osób z niepełnosprawnością komunikacyjną. Rozwinęła mózgowe porażenie w wyniku urazu czaszkowo-mózgowego.

Wiek:  49 (1961-2010)

Miejsce urodzenia: Seymour, Australia

Więcej na: https://en.wikipedia.org/wiki/Anne_McDonald

Geri Jewell

Geri Jewel jest amerykańską aktorką i komikiem znanym z ról w sitcomie z lat 80, „The Facts of Life” i westernowym „Deadwood” z połowy lat dwótysięcznych. Ma mózgowe porażenie.

Wiek:  63

Miejsce urodzenia: Buffalo, Nowy Jork, USA

Więcej na: https://en.wikipedia.org/wiki/Geri_Jewell

Eric Gores

Eric Gores jest synem bilionera Aleca Goresa. Występował w filmie „The Kid and I” z Tomem Arnoldem. Ma mózgowe porażenie.

Wiek:  36

Więcej na: https://en.wikipedia.org/wiki/Eric_Gores

Ruth Sienkiewicz-Marcer

Ruth Sienkiewicz-Marcer w wieku 5 tygodni przeszła zapalenie mózgu w wyniku, którego zdiagnozowano u niej mózgowe porażenie w wieku 13 miesięcy. Była aktywistką walczącą o prawa osób z niepełnosprawnościami. Znana jest z autobiografii Raise My Eyes to Say Yes.

Wiek:  48 (1950-1998)

Miejsce urodzenia: Northampton, Massachusetts 

Więcej na: https://en.wikipedia.org/wiki/Ruth_Sienkiewicz-Mercer

Dan Keplinger

Dan Keplinger artysta, malarz. Pojawił się w nagrodzonym Oscarem filmie dokumentalnym „King Gimp”. Urodzony z mózgowym porażeniem.

Wiek:  46

Miejsce urodzenia: Baltimore, Maryland 

Więcej na: https://en.wikipedia.org/wiki/Dan_Keplinger

Maysoon Zayid

Maysoon Zayid jest amerykańską aktorką, komikiem i aktywistką. Jest pierwszą muzułmańską kobietą komikiem występującą w Palestynie i Jordanii. Ma 99 problemów… porażenie jest tylko jednym z nich.

Wiek:  45

Miejsce urodzenia: New Jersey, USA 

Więcej na: https://maysoon.com/

David Ring

 David Ring jest chrześcijańskim ewangelistą i mówcą motywacyjnym. Jego hasło przewodnie to: „Mam mózgowe porażenie… Jaki jest Twój problem?”

Wiek:  65

Miejsce urodzenia:  Jonesboro, Arkansas, USA 

Więcej na: https://www.davidring.org/

Abbey Curran

Abbey Curran jest amerykańską zawodniczką konkursów piękności, która brała udział w konkursie Miss USA w 2008 roku. Curran jest obecną przewodniczącą jej własnego konkursu non-profit „The Miss You Can Do It Pageant” dla młodych dziewcząt i kobiet o specjalnych potrzebach. Film dokumentalny HBO Miss You Can Do It opowiada o jej pracy.

Wiek:  30

Miejsce urodzenia:  Kewanee, Illinois, USA

Więcej na: https://en.wikipedia.org/wiki/Abbey_Curran

Chris Nolan

Chris Nolan jest wielokrotnie nagradzanym pisarzem i poetą z porażeniem mózgowym.

Wiek:  43 (1965-2009)

Miejsce urodzenia: Mullingar, Irlandia

Więcej na: https://en.wikipedia.org/wiki/Christopher_Nolan_(author)

Jhamak Ghimire

Jhamak Ghimire jest nepalską pisarką. Urodziła się z porażeniem mózgowym i pisze lewą stopą. Jest felietonistką w gazecie Kantipur. Otrzymała nagrodę Madan Puraskar (najpopularniejszą nagrodę przyznawaną pisarzowi za wkład w literaturę nepalską) za auto-biografię Jiwan Kada Ki Phool (Is Life a Thorn or Flower).

Wiek:  39

Miejsce urodzenia: Dhankuta, Nepal

Więcej na: https://en.wikipedia.org/wiki/Jhamak_Ghimire

Janice Brunstrom

Janice Brunstrom znana jako jeden z najlepszych lekarzy i naukowców. Pracuje w szpitalu dziecięcym w St. Louis. Jedyny neurolog dziecięcy z mózgowym porażeniem.

Wiek:  40

Miejsce urodzenia: USA

Więcej na: https://www.nytimes.com/2003/03/11/health/personal-health-living-with-cerebral-palsy-in-the-gym-and-with-a-kick.html

Stephen Hopkins

Stephen Hopkins (polityk) był gubernatorem Kolonii Rhode Island i Providence Plantations, naczelnym sędzią Sądu Najwyższego w Rhode Island i sygnatariuszem Deklaracji Niepodległości. 

Wiek:  78 (1707-1785)

Miejsce urodzenia: Providence, Colony of Rhode Island

Więcej na: https://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_Hopkins_(politician)